Zašto je pisanje rukom važno

Pisanje rukom je nezamenjivo u razvoju mnogih ljudskih sposobnosti, uključujući pažnju, koncentraciju, pamćenje, organizovanost i metodičnost. Pisanje prethodi učenju; bez suštinskog psihomotornog razvoja povezanog sa pisanjem, dete slabije usvaja lekcije i gradivo.

Pre svega, pisanje razvija dečje kognitivne sposobnosti. 

 

Uspešno savladavanje pisanja je takođe suštinski stadijum u psihomotornom razvoju deteta.

Pisanje pomaže pri koordinaciji pokreta mišića i razvija spretnost, posebno finu motoričku kontrolu – koordinaciju ruku i prstiju pri pravljenju malih složenih pokreta. Neki eksperti povezuju veštinu pisanja sa sposobnošću otvaranja kutije ili vezivanja pertli. Jednom savladano pisanje postaje automatski proces; deca mogu da se koncentrišu na svoj rad, bez razmišljanja o tome kako da oblikuju slova.
 


Pomaže prepoznavanju i pamćenju.
 

why handwriting mattersPisanje i čitanje: dve međuzavisne veštine

Ove veštine su nerazdvojive, bivajući posledica mentalnih procesa koji uključuju kodiranje i dekodiranje informacija u mozgu. Ukoliko se pisanje valjano ne nauči, to može uticati na sposobnost deteta da čita, stvarajući poteškoće u razumevanju teksta kao celine, konteksta reči i fraza kao i sricanja reči u tekstu. Takođe, problemi sa pisanjem, ili nedostatak automatske kontrole, mogu usporavati razvoj deteta i loše uticati na pažnju, što može da vodi do poremećaja pažnje.

Od loših navika se teško odvikava, pa je zato bitno valjano naučiti pisanje od samog početka. Dobar pribor za pisanje može biti sjajan izvor motivacije za angažovanje deteta u pisanju. Upućivanjem deteta na pisanje možete podstaći veštine pisanja rukom, tražeći od njega da vam napravi nedeljni spisak za kupovinu, napiše božićni ili rođendanski spisak želja ili naprosto potpiše crtež svojim imenom. 

 

Tekst je pregledao David Boisdevesys, BIC-ov dizajner proizvoda i ergonomista, kao i Philippe Kotska, stručnjak za psihomotoriku.

Bilten: