Saveti za učenje pisanja rukom

Bitno je steći dobre navike na smom početku. Po psihomotornom terapeutu, Filipu Kostki, deca mogu da počnu sa učenjem valjanog stava čim pravilno sednu za svoj radni sto. Istovremeno je važno učiniti da dete pravilno drži pribor za pisanje od početka, pošto je teško ispraviti način držanja nakon što je dete naviklo na njega. 

Pravilno postavljanje prstiju

Evo nekoliko saveta koji će pomoći deci da nauče kako da postave prste:

  • Olovka ili hemijska se drže između palca i kažiprsta, oslanjajući se na srednji prst. Ovo se zove tripli hvat.    
  • Pribor treba držati blizu vrha, ali dovoljno daleko omogućavajući detetu da dobro vidi pisanje na papiru. 
  • Prsti treba da budu fleksibilni i okretni, ali je određena napetost mišića potrebna kako bi oblikovala konture koje će kasnije prerasti u slova, reči i rečenice. Papir pod uglom omogućava potpunu slobodu pokreta, na koje bi dete trebalo ohrabrivati, kao što je fleksibilnost ručnog zgloba.
  • Druga ruka (leva za desnoruke), treba nepomično da drži papir i održava ravnotežu tela. 
  • Ruku koja piše prilikom pisanja treba pomerati s leva na desno. 

 

 

Pravilno postavljanje tela

Valjana pozicija radi valjanog pisanja ne može se postići za nekoliko dana. Tokom boravka u obdaništu, deca prvo moraju da nauče da razumeju takozvanu „sliku tela“. Vežbaju prepoznavanje različitih delova tela, kako bi kontrolisali pokrete i postali svesni prostornih odnosa, gore, dole, levo, desno, itd, učeći da pomeraju ruke nezavisno od tela, ređajući predmete, prateći krive linije prstom, razumevajući šta znači uspravno i vodoravno.

A onda dete treba da usvoji pravilan stav tela za pisanje, kod kuće uz pomoć roditelja, ako je moguće. U dobro osvetljenom prostoru postavite dete da sedi na stolici odgovarajuće veličine, sa stopalima na podu, kolenima ispod nivoa butina, pravih leđa neznatno se naginjući napred. Laktovi i podlaktice bi trebalo da se lako kreću. Ruka koja ne piše može da posluži kao oslonac, dok god su leđa prava. Svi mišići na ruci treba da budu opušteni, sa nadlakticom prirodno ispruženom, bez savijanja ili uvrtanja.    

 

 

 

Preporučena igra:

Zamolite dete da vam pokaže dobar položaj pa ga fotografišite. Zatim zajedno sa njim analizirajte položaj u pravcu poboljšanja.
Ponovo ga fotografišite kako biste uočili razliku. 

Tekst je pregledao David Boisdevesys, BIC-ov dizajner proizvoda i ergonomista, kao i Philippe Kotska, stručnjak za psihomotoriku.

Bilten: