PISANJE RUKOM POČINJE PRE ŠKOLE

UZRAST OD DVE I PO GODINE,

Dete već počinje prvi stadijum razvoja pisanja rukom. Često počinje krivim linijama s leva na desno praveći kružne pokrete na papiru, mlađa deca su sklona pisanju na većim površinama koristeći celu ruku, pošto su opšte motoričke sposobnosti njihovih ruku razvijenije od fine motorike šake i zgloba.

IZMEĐU TRI I ČETIRI,

Dete počinje da crta oblike kao što su krugovi i kvadrati. Ove veštine se dalje razvijaju u obdaništu, gde počinju da pišu prave i krive linije, krugove i tačke koristeći prste, čineći prve korake ka učenju pisanja.

Učitelj će im takođe pomoći da usvoje pravilno držanje; najbolji način sedenja na stolici, licem prema stolu sa položajem tela pod pravilnim uglom, sa ispravno postavljenim rukama i nogama u udobnoj poziciji.

Sa tri i po godine, kod dece se razvija proširena fleksibilnost; to je sposobnost da talasasto pomeraju svoje ručne zglobove. Kako se njihova fleksibilnost razvija, predškolsko učenje se sve više odvija na stolu, uz ohrabrivanje dece da se angažuju u ativnostima koje zahtevaju upotrebu ruku, ručnih zglobova i prstiju, kao što je crtanje, dok njihove radne sveske postaju manje. Između pete i šeste godine, dete uči da piše velika slova. Učitelj im pokazuje kako da razviju motoričke pokrete u ruci i šaci, kako bi mogli da prave manje i preciznije pokrete, formirajući slova i cifre. 
 

PET GODINA,

Deca napreduju ka rukopisu, gde počinju da povezuju slova i reči; to je početak njihovog sopstvenog rukopisa. Sa sedam godina, deca nastavljaju da usavršavaju svoje pisanje, u smislu stila i preciznosti.

Pribor za pisanje je suštinski deo ovog procesa učenja. Počinjući sa grafitnom olovkom, dete uskoro eksperimentiše sa hemijskom olovkom, istražujući sve dodatne mogućnosti koje pribor za pisanje nudi.

 

Tekst je pregledao David Boisdevesys, BIC-ov dizajner proizvoda i ergonomista, kao i Philippe Kotska, stručnjak za psihomotoriku.

Bilten: